Wybór wysokiej jakości betonu oraz jego poprawnie wylanie to nie wszystko. Jak pielęgnować beton? Osoby początkujące, które jeszcze niewiele wiedzą o budownictwie, mogą nie zdawać sobie sprawy, jak istotną rolę odgrywa pielęgnacja mieszanki betonowej, zwłaszcza na wczesnym etapie. W przypadku gdy skorzystaliśmy z materiałów uznanego producenta, to właśnie zapominanie o dbaniu bądź stosowanie nieodpowiednich zabiegów może sprawić, że na powierzchni powstaną liczne pęknięcia. Tymczasem dojrzewający beton musi być właściwie chroniony przed szkodliwymi warunkami zewnętrznymi.

Po co dbać o świeży beton?

Dopiero co wylany beton towarowy jest podatny na działanie pogody, temperatury i panującej wilgotności. To oznacza, że intensywne promieniowanie słoneczne, silny wiatr bądź obfite opady mogą naruszyć powłokę świeżej wylewki.

Dojrzewający beton musi mieć stworzone odpowiednie warunki, polegające na utrzymaniu określonej temperatury i wilgotności. W związku z tym jego pielęgnacja będzie znacząco się różniła w zależności od pory roku. 

Zadbana wylewka betonowa odgrywa ogromne znaczenie, nie tylko w kwestii estetyki, ale także funkcjonalności względem innych elementów budowy. Jeśli będziemy pamiętać o tym, by ją zabezpieczyć i przede wszystkim regularnie sprawdzać jej stan, zyskamy pewność, że powierzchnia zostanie idealnie gładka, bez żadnych uszczerbków czy brzydkich pęknięć.

Zdecydowanie lepiej poświęcić odrobinę czasu pielęgnacji, niż później skuwać beton i wylewać nowy, co będzie nie tylko stratą czasu, ale także pieniędzy.

Jak pielęgnować beton latem?

Okresem idealnym do wykonania wylewki betonowej jest oczywiście wiosna, kiedy jest w miarę sucho i ciepło, dzięki czemu prace mogą być prowadzone bez większych przeszkód. Trzeba jednak pamiętać, że wraz z nadejściem lata temperatura może diametralnie skoczyć w górę, często wzrasta również poziom wilgotności.

Jeśli dodamy do tego mocne słońce i długie dni, a także burze, podczas których może spaść wiele deszczu, to w przypadku nieumiejętnej pielęgnacji powierzchnia betonu może łatwo zostać naruszona.

Latem wylewka jest przede wszystkim narażona na wysuszanie, dlatego musimy stale utrzymywać wilgoć i nie dopuścić do nadmiernej utraty wody. W tym celu trzeba regularnie spryskiwać lub polewać nią cały beton, tak by przez cały czas zewnętrzna warstwa pozostała wilgotna. Taki zabieg standardowo należy wykonywać co 3-4 godziny, chyba że temperatura znacząco wzrośnie – podczas upałów będziemy musieli częściej wracać do oblewania wodą.

Warto także położyć na betonie warstwę maty lub włóknin, równie dobrym sposobem jest także posypywanie piaskiem. Dzięki temu wilgoć nie będzie tak szybko odparowywała, przez co mieszanka betonowa będzie schła nieco dłużej.

Korzystnym rozwiązaniem podczas wysokich temperatur będzie zastosowanie arkuszy folii polietylenowej bądź nałożenie powłoki chemicznej, zwykle na bazie akrylu lub żywicy. Niestety w przypadku tej drugiej opcji musimy liczyć się z tym, że później możemy napotkać na trudności podczas malowania betonu. Arkusze czy wspomniane wyżej maty należy z kolei dodatkowo zabezpieczyć przed silnym wiatrem. 

Jednocześnie musimy pamiętać, że świeżo po nałożeniu wylewka ma bardzo delikatną wierzchnią powłokę i zbyt ostry strumień może ją naruszyć. Dlatego w tej pierwszej fazie dojrzewania należy zachować dużą ostrożność.

Ważna jest także temperatura wody; jeśli będzie ona zbyt zimna, może dojść do szoku termicznego i beton zacznie pękać. Zabiegi pielęgnacyjne możemy rozpocząć po upłynięciu 12 godzin, podczas których mieszanka betonowa zostaje już częściowo zawiązana. Mimo to należy jak najbardziej ograniczyć chodzenie po betonie przez 24 godziny po wylaniu, w przeciwnym wypadku powstaną nieestetyczne zagłębienia.

Jak pielęgnować beton zimą?

Raczej nie zaleca się wylewania mieszanki betonowej podczas chłodniejszych miesięcy, ponieważ warunki pogodowe znacząco wpływają na proces dojrzewania. Beton będzie twardnieć, a wiązanie potrwa znacznie dłużej. Czasem jednak trzeba wykonać takie prace właśnie w trakcie zimy, dlatego warto wiedzieć, jak pielęgnować beton w takiej sytuacji.

Przede wszystkim pamiętajmy o tym, że w okresie panowania niskich temperatur należy wykorzystywać cementy o wysokim cieple hydratacji bądź takie, które nie posiadają wysokiego zapotrzebowania na wodę. Wybór odpowiedniego materiału sprawi, że pielęgnacja będzie nieco łatwiejsza.

Nie zaszkodzi także użyć domieszek chemicznych, które posiadają właściwości mrozoodporne. Również podgrzewanie takich składników jak kruszywo czy woda pomoże osiągnąć oczekiwane rezultaty. 

Największe znaczenie ma jednak wykonanie wylewki. Nie należy dopuścić do tego, by woda zarobowa w świeżym betonie uległa zamarznięciu, a wykonane dzięki niemu elementy muszą być odpowiednio chronione. W tym celu najlepiej wykorzystać płachty brezentowe, styropian, wełnę mineralną bądź maty słomiane. Zabezpieczą one powierzchnię przed utratą niezbędnego ciepła.

W skrajnych temperaturach, szczególnie we wstępnym etapie dojrzewania betonu, można wykorzystać nagrzewnice, jednak trzeba uważać, by za bardzo nie przesuszyć wylewki. Jeśli temperatury utrzymują się na poziomie 5-10°, może wystarczyć nawet zwykła folia bąbelkowa. W chwili, gdy termometr pokazuje temperaturę poniżej 5°, odpowiednią wilgotność musimy utrzymać przez co najmniej 7 dni.

Jak pielęgnować beton – czyszczenie betonu

Jak skutecznie czyścić beton? To pytanie na pewno zadaje sobie wiele osób. Chociaż może tak się nie wydawać, beton wymaga szczególnej pielęgnacji. Tak jak każda inna powierzchnia, łatwo ulega zabrudzeniom. W zależności od tego czy znajduje się on na zewnątrz, czy wewnątrz naszego domu, jego pielęgnacja będzie się różnić.

Czyszczenie betonu w ogrodzie i na tarasie

Choć beton to bardzo wytrzymały materiał, w ciągu całego roku zostaje poddany silnemu działaniu warunków atmosferycznych. Zazwyczaj planujemy wyczyścić nasze płyty betonowe na tarasie lub w ogrodzie wraz z przyjściem wiosny. Śnieg, lód, deszcz i błoto – to właśnie one znacząco wpływają na zabrudzenia naszej betonowej nawierzchni.

Czyszczenie betonu na zewnątrz zaczynamy od zamiecenia go. Ta wydawać by się mogło błaha czynność jest niezwykle istotna – pozwala pozbyć się zalegających liści, piachu lub kurzu i przygotować nawierzchnię do pozostałych zabiegów pielęgnacyjnych.

Kolejnym krokiem jest użycie myjki ciśnieniowej. Jest to bezpieczna dla betonu metoda, która nie pozbawi go jego właściwości ani nie wpłynie negatywnie na jego strukturę, co czasami ma miejsce w przypadku silnych środków chemicznych.

Myjka ciśnieniowa pomoże nam skutecznie oczyścić płyty tarasowe z plam i zanieczyszczeń spowodowanych przez mchy, grzyby oraz porosty. Używając odpowiednio dobranego strumienia wody, skutecznie pozbędziemy się zanieczyszczeń.

Korzystając z myjki ciśnieniowej powinniśmy pamiętać, aby strumień wody nie był maksymalnie skoncentrowany – może to spowodować uszkodzenie i wypłukanie spoin.

Czyszczenie betonu architektonicznego

Beton architektoniczny to materiał coraz częściej stosowany w polskich domach i mieszkaniach. To materiał trwały i łatwy w utrzymaniu, ale jak każdy inny materiał, ten także wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Beton architektoniczny, mimo że jest odmianą betonu towarowego, różni się od niego budową oraz właściwościami. Dlatego też jego pielęgnacja nie jest taka sama. 

Elementy betonowe jak ściany, parapety czy blaty kuchenne należy systematycznie odkurzać na sucho, aby zapobiec gromadzeniu się kurzu i brudu. Jeśli jednak wymaga tego sytuacja, np. nawierzchnia uległa zabrudzeniu, przemywamy go wodą z dodatkiem delikatnego detergentu. Czynność tę wykonujemy za pomocą miękkiej ściereczki lub gąbki, używając możliwie najmniejszej ilości wody.

Nadmierne moczenie betonu architektonicznego oraz korzystanie z silnych środków chemicznych może trwale uszkodzić wierzchnią warstwę materiału, przez co stanie się on bardziej podatny na zabrudzenia i wpływ niekorzystnych składników.

Jak pielęgnować beton – pękanie betonu

Jak pielęgnować beton – jak naprawić pęknięty beton, pęknięcia w betonie

Beton, pomimo swej dużej wytrzymałości, tak jak każdy inny materiał może ulec uszkodzeniom. Pęknięcia w betonie mogą wyglądać groźnie, ale przy użyciu odpowiednich materiałów ich naprawa jest możliwa.

Pierwszym krokiem naprawy pęknięć w betonie jest znalezienie ich przyczyny. Jeżeli nie ustalimy źródła pęknięcia, cała nasza praca może pójść na marne. Do najczęstszych przypadków zalicza się przyczyny konstrukcyjne, materiałowe lub spowodowane wadliwym wykonaniem.

Są to na przykład:

  • pęknięcia skurczowe – powstają pod wpływem nadmiaru wody lub zbyt grubej wylewki podkładu podłogowego,
  • spękania spowodowane zbyt szybkim wysychaniem mieszanki w pierwszej fazie. Przyczyną może być zbyt szybko odparowana woda, przeciągi, nasłonecznienie lub źle zagruntowane podłoże, 
  • pękanie pomiędzy różnymi materiałami – zazwyczaj powstają tam, gdzie łączą się ze sobą dwa różne surowce, np. beton-drewno, 
  • pękanie wokół szczelin dylatacyjnych – tutaj przyczyna leży zazwyczaj w zbyt dużym obciążeniu na danym odcinku.

W zależności od tego czy spękania powstały tylko na powierzchni podkładu, czy są to pęknięcia konstrukcyjne, które przechodzą przez całą warstwę, ich naprawa będzie się różnić.

Naprawa pęknięć powierzchniowych

Pierwszym krokiem jest sprawdzenie, czy podkład powierzchniowy jest całkowicie suchy. Następnie powstałe pęknięcia powiększamy szlifierką z tarczą do betonu i dokładnie oczyszczamy z pyłów.

Przygotowane w ten sposób pęknięcia zagruntowujemy żywicą epoksydową o małej wielkości przy użyciu pędzla. Następnie przygotowujemy żywicę epoksydową z dodatkiem tiksotropowym i za pomocą stalowej pacy wypełniamy pęknięcie do poziomu podkładu podłogowego.

Po wykonaniu tej czynności świeżą żywicę przesypujemy suchym piaskiem kwarcowym, który pomoże uzyskać lepszą przyczepność kolejnych warstw. Po upływie 24 godziny usuwamy nadmiar niezwiązanego piasku.

Zobacz także: Pękanie podkładu podłogowego. Co robić?

Naprawa pęknięć konstrukcyjnych

W przypadku pęknięć konstrukcyjnych proces naprawy jest bardziej rozbudowany. Przede wszystkim, podkład podłogowy musi być całkowicie suchy. Następnie pęknięcie poszerzamy szlifierką z tarczą do betonu.

Kolejnym krokiem jest wykonanie nacięcia pod kątem 90° na głębokość nie większą niż 1,5 cm oraz długość około 10 cm z każdej strony. Nacięcia wykonujemy w odległości co 15 cm na całej długości pęknięcia. Kolejnym krokiem jest dokładnie odkurzenie całości, a następnie zagruntowanie nacięcia. Czynność tę wykonujemy pędzlem, za pomocą żywicy epoksydowej o niskiej lepkości.

W powstałe nacięcia wkładamy stalowe pręty o długości około 15 cm i o średnicy min. 3mm. Następnie przygotowujemy żywicę epoksydową tiksotropowym i stalową pacą wypełniamy nacięcia oraz pęknięcia do poziomu podkładu podłogowego. W podobny sposób świeżą żywicę przesypujemy suchym piaskiem kwarcowym – dzięki temu zyskamy lepszą przyczepność kolejnych warstw. Po upływie 24 godzin nadmiar piasku usuwamy.