Podkład podłogowy to bardzo ważny element podłogi. Jest to część znajdująca się pod posadzką. Odpowiedzialna jest za jej nośność i równość. Bez podkładu podłogowego nie da się prawidłowo ułożyć i eksploatować podłogi. Czasami zdarza się jednak, że podkład podłogowy po wyschnięciu pęka. Co zrobić, aby naprawić popękany podkład podłogowy?

Jak uniknąć pękania podkładu podłogowego?

Pęknięcia podkładu podłogowego spowodowane są najczęściej: błędami wykonawczymi, wadami konstrukcyjnymi i użyciem słabej jakości materiałów.

Ważne jest również, jak dbamy i pielęgnujemy świeżą wylewkę. Wylewka powinna schnąć i wiązać się w odpowiedniej temperaturze, w odpowiedniej wilgotności i nasłonecznieniu. Nie powinno być ani zbyt gorąco, ani zbyt zimno. 

Bardzo istotne jest również, aby grubość warstwy podkładu była odpowiednia.

Dlaczego podkład podłogowy pęka?

Pękanie podkładu podłogowego może być spowodowane:

  • połączeniem różnych materiałów – w miejscach gdzie podkład podłogowy łączy się z inną powierzchnią np. z podłogą drewnianą;
  • szczeliny dylatacyjne – wokół nich często występują pęknięcia spowodowane zbyt dużymi obciążeniami; 
  • zbyt szybkie schnięcie materiału – woda za szybko odparowuje z podkładu podłogowego, schnąca powierzchnia jest narażona na zbyt wysoką temperaturę lub wystawiona na działanie przeciągów;
  • zbyt duża ilość wody w podkładzie podłogowym lub zbyt gruby podkład.

Tego typu pęknięcia powstają zawsze w początkowej fazie schnięcia i wiązania się podkładu podłogowego.

Pęknięcia podkładu podłogowego dzielimy na dwie kategorie:

  • pęknięcia powierzchowne, które nie przechodzą przez cały podkład podłogowy;
  • pęknięcia konstrukcyjne, które przechodzą przez całą warstwę podkładu podłogowego. 

Jak naprawić pęknięty podkład podłogowy?

Zarówno w przypadku pęknięć powierzchniowych, jak i pęknięć konstrukcyjnych, podkład podłogowy musi być suchy.

Gdy pęknięcie jest powierzchniowe, należy je poszerzyć przy pomocy szlifierki kątowej. Do szlifierki używamy specjalnej tarczy do betonu.

Następnym krokiem powinno być oczyszczenie pęknięcia z kurzu i pyłu. Tak przygotowane pęknięcie trzeba zagruntować żywicą epoksydową o niskiej lepkości. Następnie wypełnić pękniecie tą samą żywicą z dodatkiem tiksotropowym aż do poziomu podkładu podłogowego. Całość trzeba posypać piaskiem kwarcowym i pozostawić na 24 godziny. Po tym czasie usunąć nadmiar piasku, który nie związał się z żywicą.

W przypadku pęknięć konstrukcyjnych naprawa jest trochę bardziej skomplikowana. Początkowy etap prac wygląda dokładnie tak samo jak przy pęknięciach powierzchniowych, czyli należy poszerzyć pęknięcie przy pomocy szlifierki z tarczą do betonu. Następnie na całej długości pęknięcia trzeba wykonać nacięcia. Powinny być one wykonane pod kątem prostym, co 15 centymetrów, po każdej stronie pęknięcia. Każde nacięcie powinno mieć około 10 centymetrów długości i około 1,5 głębokości.

Po wykonaniu tego etapu prac całość należy dokładnie odkurzyć. W nacięcia włożyć stalowe pręty o długości 15 cm i średnicy nie mniejszej niż 3 mm i całość zalać żywicą epoksydową z dodatkiem tiksotropowym do poziomu podkładu podłogowego. Dalej należy postępować jak w przypadku pęknięć powierzchownych, czyli posypać piaskiem kwarcowym i odczekać 24 godziny. Następnie usunąć nadmiar niezwiązanego piasku.

Jak pielęgnować beton?

W naszej strefie klimatycznej, ze względu na dużą zmienność warunków atmosferycznych, pielęgnację betonu dzielimy na letnią i zimową. 

W przypadku lata pielęgnacja ma celu, w głównej mierze, ochronę betonu przed nadmierną utratą wody.

W lecie ważny jest odpowiedni dobór składu mieszanki. Można to uzyskać poprzez stosowanie specjalnych mieszanek opóźniających wiązanie betonu. Powierzchnia betonu powinna być często zraszana wodą. Można również rozkładać na świeżo położony beton mokre maty i nie dopuszczać do ich wysychania. Świerzy beton można również przykryć folią budowlaną i zabezpieczyć ze wszystkich stron. Folia nie pozwoli wodzie parować, a beton będzie sechł i wiązał się w odpowiednim tempie.

Zima nie jest najlepszym momentem na prace związane z koniecznością wylewania betonu. Czasem jednak nie ma innego wyjścia i prace budowlane muszą być prowadzone w okresie mocno obniżonych temperatur.

W takiej sytuacji muszą być spełnione podstawowe warunki technologiczne. Beton musi osiągnąć odpowiednią wytrzymałość zanim zamarznie i to w ściśle określonym czasie. 

Pielęgnacja betonu w trudnym, zimowym okresie ma na celu chronić go przed negatywnymi skutkami mrozów. 

W tym celu stosuje się specjalne rodzaje szalunków i ich ocieplenia. Można również używać cieplaków czyli specjalnych, prowizorycznych pomieszczeń budowanych nad obiektem. 

Podgrzewanie betonu w elemencie konstrukcyjnym to również dobra metoda chronienia go przed mrozem.

Domieszki do betonu

Beton jest znany od ponad dwóch wieków i wciąż poddawany licznym modyfikacjom. Dzięki stosowaniu coraz to nowszych dodatków i domieszek beton jest materiałem bardzo trwałym. Wśród domieszek betonowych znaleźć można:

  • preparaty uplastyczniające (plastyfikatory),
  • preparaty upłynniające (superplastyfikatory),
  • preparaty opóźniające wiązanie,
  • preparaty przyspieszające wiązanie, 
  • preparaty napowietrzające,
  • preparaty uszczelniające.

Dzięki ich stosowaniu otrzymany beton jest wyższej jakości, lepiej znosi wpływ warunków atmosferycznych i daje lepszy i trwalszy efekt końcowy.