Żadna budowla nie może się obejść bez betonu, najlepiej w wysokiej jakości. Niestety wiele osób decyduje się na samodzielne ukręcanie betonu, na dodatek w niewielkiej betoniarce, co wiąże się ze sporym ryzykiem. W końcu mieszanka musi mieć odpowiednie parametry, by rzeczywiście spełnić swoje zadanie i posiadać określone właściwości. Przygotowując ją na własną rękę możemy omyłkowo zaburzyć proporcje, przez co beton nie będzie się nadawał do użycia. Z odpowiedzią na ten problem przychodzi tzw. beton towarowy. 

Jak powstaje beton towarowy?

Produkcja betonu towarowego odbywa się na węzłach betoniarskich, zaś na miejsce budowy jest przewożony betonowozami lub też – w przypadku rodzajów półsuchych – samochodami samowyładowczymi. Oznacza to, że cały proces produkcji jest w pełni zautomatyzowany, co z kolei stanowi gwarancję właściwych parametrów mieszanki.

Poszczególne elementy są dodawane względem wagi, a ta jest mierzona niezwykle dokładnie, nie ma zatem mowy o pomyłce. Tym sposobem powtarzalność każdego metra sześciennego jest zagwarantowana. 

Beton towarowy to korzystna alternatywa wobec tzw. betonu zwykłego, który jest wyrabiany bezpośrednio na budowie. Jak już zostało wspomniane, próba wyprodukowania mieszanki na własną rękę jest dość ryzykowna. Możemy nie uzyskać wystarczającej wytrzymałości betonu. Dzieje się tak z kilku powodów.

Przede wszystkim w większości przypadków na budowie wykorzystuje się do betonu piaski i pospółki w bardzo niskiej jakości, więc element wiążący, odpowiadający za solidność surowca, nie ma określonych właściwości.

Ponadto dozowanie poszczególnych składników w betoniarce bywa zmienne, a to oznacza, że każda przygotowywana porcja będzie miała nieco inny skład i tym samym parametry. Dodatkowo w produkcji betonu zwykłego wykorzystuje się znacznie więcej wody niż w przypadku betonu towarowego, a to jeszcze bardziej obniża wytrzymałość mieszanki.

Beton jest wykorzystywany do elementów nośnych konstrukcji, w tym do fundamentów, ścian czy stropów. Właśnie dlatego nie warto iść na skróty i samodzielnie rozrabiać mieszankę, która może nie spełnić naszych oczekiwań. Zdecydowanie bezpieczniejszą, a pod wieloma względami również prostszą inwestycją jest właśnie zamówienie betonu towarowego.

Beton towarowy a beton zwykły – charakterystyka

By jeszcze lepiej dostrzec różnicę pomiędzy betonem towarowym a betonem zwykłym warto zapoznać się z właściwościami obu z nich. Nie tylko są wytwarzane w zupełnie innych warunkach, ale również do ich produkcji nie wykorzystuje się tych samych materiałów. Tym samym jakość oraz ogólne parametry obu rodzajów są określane przez nieco inne normy.

Beton zwykły – właściwości

Zgodnie z normą PN-88/B-06250 beton zwykły można podzielić na klasy pod względem jego wytrzymałości. Mamy tu do czynienia z różnymi oznaczeniami, od B7,5 (tzw. beton chudy lub „chudziak”, o najniższych parametrach) do B50 (czyli beton zwykły wyróżniający się najwyższą wytrzymałością).

Do wytwarzania tego gatunku najczęściej wykorzystuje się mineralne kruszywo skalne, które zostaje zespolone cementem – zazwyczaj jest to cement portlandzki bądź hutniczy. Do najchętniej stosowanych kruszyw należą: piasek, żwir oraz grys.

W składzie często znajdują się również dodatki w postaci mieszanek przyspieszających wiązanie, napowietrzające lub uplastyczniające. Minimalna gęstość pozorna betonu zwykłego wynosi 2000 kg/m³, a uziarnienie liczy minimum 8 mm.

Beton towarowy – właściwości

Definicję oraz skład betonu towarowego weryfikuje norma PN-EN 206+A1:2016-12.

W tym przypadku do składników należą dwa rodzaje kruszywa – drobne i grube, cement, woda oraz dodatki uszlachetniające. Taki dobór składników sprawia, że po ich zawiązaniu masa twardnieje, przybierając niezwykłą wytrzymałość.

Beton towarowy należy do bardzo trwałych, a także plastycznych materiałów. Na dodatek koszt jego wytworzenia nie należy do najwyższych, w związku z czym również cena jest przystępna – to sprawia, że chętnie wykorzystuje się go we wszelkich konstrukcjach. Wysokie parametry wytrzymałościowe decydują o tym, że beton towarowy znakomicie nadaje się do elementów nośnych. Stosuje się go również podczas budowy dróg.

Gdzie można zamówić beton towarowy?

Nie rynku nie brakuje wytwórni betonu, głównie ze względu na rozwój przemysłu budowlanego i coraz większe zapotrzebowanie na podstawowe materiały. Tym samym mamy szeroki wybór różnych betoniarni, w związku z czym zamówienie betonu towarowego nie sprawia większych trudności.

Pamiętajmy jednak, by sprawdzić, czy wybrana przez nas wytwórnia jest rzeczywiście godna zaufania.

Przede wszystkim zwróćmy uwagę na to, czy betoniarnia posiada jakieś referencje. Opinie od różnych przedsiębiorstw i klientów indywidualnych potrafią wiele nam powiedzieć na temat jakości oferowanych usług.

Firmy nie wystawiają pozytywnych ocen wykonawcy, który nie spełnił ich oczekiwań. Nie bez znaczenia są także certyfikaty od niezależnych instytutów, np. przez System Zakładowej Kontroli Produkcji albo Stowarzyszenie Producentów Betonu Towarowego.

Warto również wiedzieć, że transport betonu towarowego wymaga dokumentu WZ, gdzie powinny znaleźć się wszystkie informacje na temat właściwości i parametrów zgodnych z normą PN-EN 206+A1:2016-12.