Decydując się na budowę domu, powinniśmy poznać podstawowe pojęcia związane z budownictwem, a także zrobić małe rozeznanie dotyczące surowców, które okażą się niezbędne podczas przyszłych prac budowlanych. Jeżeli zlecamy prace innym firmom oraz specjalistom, także i w tym przypadku powinniśmy sami poznać obowiązujące normy czy też odgórne zalecenia, które uchronią nas przed złymi wyborami surowców. Czy beton towarowy rzeczywiście jest potrzebny w przypadku budowy domu? Jakie są aktualne normy oraz dlaczego warto zwrócić uwagę na jakość materiałów?

Norma betonu towarowego

Już na wstępie warto poznać podstawową różnicę między zwykłym betonem a betonem towarowym. W przypadku tego pierwszego materiały wykorzystywane do jego produkcji są często gorszej jakości ze względu na zastosowanie, które nie wymaga najwyższej klasy użyteczności. Wykonuje się go z kruszywa mineralnego skalnego, a całość spojona zostaje cementem. Uziarnienie sięga tutaj 8 mm. 

Najczęściej wykorzystywane kruszywa to m.in. żwiry, piaski, grysy, ale także inne mieszanki kruszyw mineralnych. Jeżeli chodzi o drobne modyfikacje, tutaj potrzebne są mieszanki napowietrzające i uelastyczniające. Beton zwykły najczęściej wykorzystywany jest przy stropowych płytach oraz przy belkach i słupach. 

Beton towarowy powstaje z mieszanki kruszywa, wody, cementu oraz domieszek z dodatkami uszlachetniającymi. Od betonu zwykłego różni go nie tylko cena, ale także jakość  i skład. Po odpowiednim związaniu materiałów zyskuje szczególną trwałość oraz potrzebną elastyczność. 

Najpopularniejsze zastosowanie tego materiału to wszelkie prace budowlane, w których zależy nam na najwyższej jakości oraz gwarancji dobrego stanu przez wiele, wiele lat. Beton towarowy sprawdza się w konstrukcjach budynków, fundamentach, ale także przy tworzeniu dróg czy garaży samochodowych.  

Produkt ten posiada szczególne normy, które uległy znacznemu przekształceniu od 2004 roku. Jedną z ważniejszych zmian była ta, która została wprowadzona 15 grudnia 2017 roku (data wersji polskiej), a dotyczy w szczególności betonu towarowego. Od tej pory obowiązująca norma to PN-EN 206+A1:2016-12, w przypadku której oceniana jest konsystencja, wytrzymałość na ściskanie, zawartość powietrza i włókien w mieszance oraz jej różnorodność.

Budowa domu i beton towarowy 

Ze względu na swoje szczególne cechy beton towarowy może okazać się niezbędny podczas budowy domu. Jeżeli zależy nam na mocnej i trwałej konstrukcji, która przetrwa wiele lat, w takim przypadku warto zainteresować się wykorzystaniem materiału nie tylko w fundamentach domu. Sprawdzi się przy budowie solidnego podjazdu czy drogi prowadzącej do posesji. Ponieważ w ostatnim czasie szczególnie modny jest styl industrialny – podjazd betonowy jest naprawdę dobrą alternatywą.

Do pozostałych konstrukcji należy wybrać inne odmiany betonu charakteryzujące się odpowiednimi parametrami dostosowanymi do ich przeznaczenia. Beton posadzkowy wykorzystuje się przy wszelkiego rodzaju posadzkach. Jest to mieszanka niższej klasy przystosowana do niewielkich obciążeń w codziennym użytkowaniu. Przy ścianach piwnicznych dobrze jest wybrać materiał wodoodporny, natomiast przy schodach i cokołach ogrodzeń – uniwersalny beton klasy C12/15. 

Warto pamiętać, że aby materiał służył nam dobrze przez wiele lat, trzeba pamiętać o jego odpowiedniej konserwacji oraz sezonowej pielęgnacji. Zdarza się, że pomimo swojej wytrzymałości mogą pojawić się drobne uszkodzenia lub ledwo zauważalne pęknięcia. Istnieje jednak szereg narzędzi, które pomagają w naprawie takich mankamentów, ale przede wszystkim regularna konserwacja może uchronić nas przed takimi niespodziankami. 

Produkcja betonu towarowego

Aby uzyskać trwały a zarazem elastyczny materiał, wykorzystuje się do tego w pełni zautomatyzowane węzły betoniarskie. Gęstość produktu określa nam, czy jest to beton lekki znany również jako karmazynobeton, czy wersja ciężka – w tym przypadku gęstość w stanie suchym to nawet powyżej 2600 kg na metr sześcienny. Jeśli natomiast chodzi o beton niższej klasy, możemy otrzymać go poprzez wykorzystanie własnej, niewielkiej betoniarki i ukręcić już na placu budowy. 

W przypadku betonu towarowego sprawa wygląda jednak inaczej – jego produkcją zajmują się wyspecjalizowane w jego tworzeniu betoniarnie, które zobowiązują się dowieźć gotowy produkt pod wskazany adres. Aby produkt pozostał świeży, niezbędny jest tutaj odpowiedni pojazd, czyli betonowóz, zwany niekiedy gruszką. Podczas rozładunku potrzebne są specjalistyczne pompy, których wysięgnik może liczyć sobie nawet 28 metrów.

Dostawa betonu towarowego

Po przywiezieniu betonu towarowego na miejsce budowy warto przyjrzeć się bliżej dostarczonym dokumentom. Powinny znaleźć się w nich takie informacje jak: numer dostawy, twórca, data i godzina załadunku oraz dane kupującego i miejsce dostawy. Beton towarowy nie jest mieszany na miejscu, a w betoniarni, bo to właśnie tam można w najwyższym stopniu zadbać o odpowiednie parametry surowców, które niezbędne są do stworzenia solidnego materiału.